Парк у Києві в районі озера Тягле | ГО «Парк Осокорки»
Попри війну треба дбати про дозвілля киян, які роблять все для майбутньої перемоги. Особливо – на Осокорках, де немає жодного повноцінного парку (у Києві взагалі 128 парків, але не тут). Комерційна забудова району, що хаотично відбувалася в 1990-2000 рр., не передбачала навіть скверів.
Чи не єдиним місцем для прогулянок на природі у мешканців навколишніх багатоповерхівок є території навколо озера Тягле. Озеро зариблене, на узбережжі є зони відпочинку. Але згідно з Генпланом Києва до 2025 р. озера Тягле та Небреж (поруч з озером Тягле) можуть бути забудовані. Тобто, якщо не перешкодити, озера засиплють, перетворивши на майданчик для нових житлових масивів (замість озера Небреж – багатоповерхівки, а замість озера Тягле – елітні приватні будинки). Не треба бути еко активістом, щоб зрозуміти: при цьому буде знищено унікальну екосистему, що погіршить стан навколишнього середовища.
Відомо, що водойми та зелені зони парків Києва, не тільки очищають повітря від шкідливих атмосферних домішок (газів та пилу), а ще й знижують перегрів повітря та підвищують його вологість. У літню спеку біля водойм температура менше на 5°С, вологість більше майже на 12% та інтенсивніше (порівняно з територією поруч) дме вітерець.
Тому важливо зберегти на Осокорках озера. Зробити це можна за допомогою створення на цій території нового ландшафтного парку Києва в районі озера Тягле. Цей процес ініціювала ГО «Парк Осокорки» у 2021 р. Тоді голова організації Сергій Машовець презентував ініціативу та заручився підтримкою місцевої влади. Крім того, в якості консультанта було запрошено Володимира Андрющенка, керівника ГО «Фельдман Екопарк», який має величезний досвід створення рекреаційних зон (харків’яни це підтверджують). Також у плануванні парку будуть залучені не тільки фахівці з ландшафтного дизайну та архітектури, а й науковці (зокрема – біологи).
Тобто лавками та альтанками справа не обмежиться. У парку пропонується створити повноцінну інфраструктуру для еко-туризму (зокрема й такого, який даватиме суттєвий прибуток для міста).
Шанувальники активного відпочинку на воді зможуть поплавати на каяках, байдарках та каное. У парку можна буде рибалити, взявши у прокат човен (на рибалок чекають трофейні короп, карась, щука, окунь, плотва, лящ, лин).
Мережа органічних доріжок для бігу та спортмайданчиків допоможе зміцнити здоров’я мешканців Осокорків завдяки тренуванням. Велодоріжки посприяють чудовому сімейному відпочинку на колесах.
Озера Тягле та Небреж – це ареали багатьох видів диких птахів, серед яких є чимало рідкісних. Тут можна побачити перникозу велику, лиску, очеретянку. Облаштування орнітологічних станцій для birdwatching (спостереження за птахами) створить базу для екологічного навчання школярів та студентів та залучить туристів з-за кордону.
Зони барбекю та стріт фуду зроблять перебування у парку більш комфортним. Парк буде майданчиком для фестивалів та виставок просто неба.
На жаль, захищаючи Київ, загинув голова ГО «Парк Осокорки» Сергій Машовець. Але Ірина Машовець, його дружина, з командою однодумців продовжила справу чоловіка та очолила організацію, бо не могла вчинити інакше.
Громадськість виступає за створення парку в районі озера Тягле. Цей парк буде створено за найпрогресивнішими світовими еко-технологіями і дуже потрібен мешканцям Осокорків та всього Києва. Підраховано, що більше ніж 3 млн. відвідувачів кожного року завітають до парку.