Регіональний ландшафтний парк «Осокорки» буде створено!
Микола Мовчан
Микола Мовчан
Кандидат сільськогосподарських наук, заслужений природоохоронець України, заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища України (2008-2010).

Природно-заповідний фонд м. Києва як сукупність природоохоронних територій різних категорій, створених для збереження природи столиці України, станом на 2021 р. включав один національний природний парк («Голосіївський»), 1 заказник («Лісники»), 3 ботанічних сади, 1 дендрологічний парк, 1 зоопарк та 9 парків садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, а місцевого значення – 3 регіональних ландшафтних парки, 35 заказників, 145 пам'яток природи та 14 парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, 1 дендропарк.

Однак, як показує практичний досвід і наукові дослідження, для перенаселеної столиці України в цілях збереження її природного довкілля і одночасного задоволення рекреаційних потреб її жителів у загальнооздоровчому відпочинку, пізнавальному освоєнні природної та історико-культурної спадщини своїх предковічних теренів зазначена кількість природоохоронних об’єктів є недостатньою.

Тому у наукових колах і серед прогресивної громадськості міста Києва давно вже піднімається питання створення нових природоохоронних об’єктів, зокрема рекреаційних, ще не збережених (і не забудованих) природних територіях, зокрема у межах заплави р. Дніпра – Осокорки, Позняки тощо.

Так, з метою збереження цінного природного комплексу з багатим розмаїттям рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослин і тварин, рішенням Київської міської ради від 11.04.2019 № 522/178 «Про оголошення природної території ландшафтним заказником місцевого значення «Осокорківські луки» утворено ландшафтний заказник місцевого значення «Осокорківські луки» (далі – заказник).

Оскільки найбільш вдало філософська проблема суперечності між збереженням природного довкілля та його рекреаційним використанням для організованого масового відпочинку і туризму населення практично реалізується в категоріях національного природного і регіонального ландшафтного парків. З цього погляду така форма заповідання є на сьогодні найбільш соціально корисною, а також економічно вигідною.

Тому постало питання у районі заплавних лук Осокорків створити регіональний ландшафтний парк «Осокорки» (далі – РЛП) як більш оптимальну і синкретичну форму заповідання і водночас рекреаційного використання збереженого природного ландшафту.

Проектований регіональний ландшафтний парк «Осокорки» розташовано на схід від озера Небреж, на південь від озера Тягле та вулиці Колекторної у Дарницькому районі м. Києва. Площа об'єкту – 350 га.

Відповідно до схеми фізико-географічного районування України (1968, 1985, 2007) територія РЛП «Осокорківськи» належить до Процівсько-Ліплявського району Північнопридніпровської терасової низовинної області Лівобережно Дніпровського краю Лісостепової зони.

Значну площу проектованого регіонального ландшафтного парку «Осокорки» займають піщані угруповання, на яких звичайними видами є пижмо, холодок лікарський, гвоздика Борбаша, очистки звичайний та шестирядний тощо.

На території проектованого парку також наявне значне різноманіття комах, що включає, зокрема, і види, занесені до Червоної книги України, як махаон, джміль яскравий, стрічкарка блакитна, вусач мускусний та інші. У численних протоках та озерах мешкають великі популяції рака річкового. З плазунів на заплавних луках мешкають вуж звичайний та ящірка прудка, які перебувають під охороною Бернської конвенції, а також черепаха болотна, яка до того ж занесена до Європейського червоного списку, а також до переліку видів, які підлягають охороні на території м. Києва. З рідкісних безхребетних у водоймах трапляється п'явка медична, занесена до Червоної книги України.

Листяні ліси поширені фрагментарно вздовж проток та представлені деревостанами з тополі чорної, або осокора, верби білої, осики та берези звичайної. Ці масиви листяного лісу надзвичайно багаті на гриби, зокрема такі цінні їстівні види, як підберезники та підосиновики.

Озера Мартишів і Тягле – колишні старичні озера р. Дніпро, поглиблені та розширені внаслідок робіт з намиву території під час розбудови житлових масивів Позняки та Осокорки.

Наявність озера Тягле в центрі парку дає великий рекреаційний потенціал. Крім того, територія парку межує з житловою забудовою і добре інтегрується в структуру міста, а облаштування парку дасть можливість створити якісний та комфортний простір для всіх киян. Це унікальна можливість для мешканців такого великого мегаполіса як Київ, отримати доступ до природи фактично в межах міста.

Створення регіонального ландшафтного парку «Осокорки» забезпечить охорону, збереження і відтворення природного ландшафтного комплексу заплавної рослинності та фрагментів заплавних лісів лівобережної частини заплави річки Дніпро; відновлення біорізноманіття цінних, рідкісних представників флори та фауни, охорони водних ресурсів і розширенню їх захисної ролі; реалізації рекреаційних потреб мешканців прилеглої території; покращенню стану довкілля в мегаполісі, запобіганню подальшої забудови природної території.

Цей парк, який з’явиться в Києві, має стати не тільки великим і сучасним, а також має стати прикладом як для збереження існуючих екосистем, так і їх розвитку. Адже збереження існуючої екосистеми на Осокорках важливе не тільки для Києва, а і для всієї України.

НОВИНИ ПАРКУ

Волонтери та активісти відвідали засідання постійної комісії Київської міської ради з питань екологічної політики | ГО «Парк Осокорки»
07.11.2023
Волонтери та активісти відвідали засідання постійної комісії Київської міської ради з питань екологічної політики | ГО «Парк Осокорки»
Чергове звернення ГО «Національний парк збереження флори і фауни «Осокорки» до керівництва Києва та міської влади
У Києві відкрили мурал на честь добровольців | ГО «Парк Осокорки»
01.10.2023
У Києві відкрили мурал на честь добровольців | ГО «Парк Осокорки»
У Києві відкрили мурал на честь добровольців, які стали на захист України
Парк у Києві в районі озера Тягле | ГО «Парк Осокорки»
27.09.2023
Парк у Києві в районі озера Тягле | ГО «Парк Осокорки»
Новому парку Києва на Осокорках – бути!
Волонтери ГО "Парк Осокорки" долучились до встановлення рекорду України з плетіння найбільшої маскувальної сітки
30.08.2023
Волонтери ГО "Парк Осокорки" долучились до встановлення рекорду України з плетіння найбільшої маскувальної сітки
ГО «Національний парк збереження флори і фауни «Осокорки» з партнерами встановили рекорд України з плетіння найбільшої маскувальної сітки.

МІСЦЕВІ
ПРО ПАРК

Павленко Сергій
Павленко Сергій
Я доволі активний мешканець Дарницького району, і тому більш-менш великі проекти по благоустрою нашого району повз мене не проходять. Дана ініціатива – чудова, а концепція парку базується на кращих європейських та американських практиках. Сподіваюсь, через 2-3 роки я не впізнаю цього місця і воно стане одним з улюблених для відпочинку нашої родини.
Герасименко Ірина
Герасименко Ірина
У Дарницькому районі є лише один великий парк – Парк Партизанської слави. Вважаю що одного парку замало і якщо є можливість створити у нас в районі ще один масштабний парк, то це необхідно робити. Локація навколо озера Тягле думаю чудово підходить для майбутнього парку, адже якщо проектантам вдасться поєднати неймовірну природню красу із сучасною парковою інфраструктурою, парк "Осокорки" стане перлиною не лише Києва, а й всієї України.
Ельман Євгеній
Ельман Євгеній
Раніше ні я, ні мої друзі біля озера Тягле фактично ніколи не бували – відштовхували захаращеність, купи побутового і промислового сміття, цілі поселення безхатьків й надмірний бруд. Але коли прочитав у соцмережах, що створюється ініціативна група по створенню тут парку - долучився до неї. Тепер я став з’являтися тут частіше. І знаєте що? Я зрозумів, що насправді це дуже красиве місце, і я щиро вірю в те, що зовсім скоро тут з'явится прекрасний парк.
Жаркова Інна
Жаркова Інна
Я у захваті від такої ініціативи громадської організації "Парк "Осокорки". Навколо Тяглого насправді давно вже необхідно навести лад, щоб нашим дітям було де гуляти, щоб територія була приємною і доглянутою. У мене двоє діточок, і я хочу, щоб вони більше часу проводили на природі, на свіжому повітрі, активно відпочивали й займались спортом. І майбутній парк "Осокорки", яким його презентують, може стати ідеальним місцем для цього.
Шапатаєв Ігор
Шапатаєв Ігор
Хочу, щоб у парку були дитячі майданчики, можливо, в майбутньому – сучасний спортмайданчик. Щоб діти могли проводити час зі своїми батьками. Я – за здоровий спосіб життя. На цій великій території можливо втілити в життя будь-які ідеї щодо інфраструктури майбутнього парку: від багатокілометрових бігових маршрутів на свіжому повітрі до зони відпочинку на воді.
Малко Віталій
Малко Віталій
Хоча вже давно живу на Дарниці, проте про озеро Тягле дізнався від знайомих – вони розповіли мені, що тут хочуть облаштувати сучасний парк. Я цю ініціативу повністю підтримую, і в майбутньому теж планую докладати максимум зусиль, щоб навколо озера був парк для сімейного відпочинку, а не купи сміття, притон для наркоманів чи хаотична забудова.
Шуль Микита
Шуль Микита
Хочу щоб тут з’явилось місце для дозвілля дарничан, киян та гостей столиці. Бо хочеться дихати свіжим повітрям, а не асфальтом. На Дарниці, не так багато місць із вільним доступом для звичайних людей, де можна трохи відірватись від бетонних джунглів і опинитись на природі, хоча населення, забудова та загазованість району постійно зростають. Тому щиро вболіватиму за цю громадську ініціативу, хоча й чудово розумію як важко буде її реалізувати.
Процков Леонід
Процков Леонід
Хочу бачити в майбутньому парку навколо озера Тягле – гарний благоустрій. Хочу щоб тут були зони активного відпочинку, дитячі зони, зони відпочинку на воді, зони пікніку та барбекю. Щоб цей парк став осередком культурного сімейного відпочинку, як це є в Європі чи США. Чи готове до цього суспільство - не впевнений, але точно впевнений в тому, що потрібно пробувати. Тому дуже сподіваюсь на те, що парку бути.